Čistenie – tryskanie suchým ľadom je moderná ekologická, neabrazívna metóda priemyselného čistenia.
Proces čistenia využíva tri základné faktory: kinetickú energiu, termálny šok a sublimáciu. Na konci procesu zostáva len odstránená nečistota a žiadny ďalší sekundárny odpad, ako tomu býva napri. pri pieskovaní. Tým je metóda čistenia – suchým ľadom efektívna, šetrná k čisteným materiálom a zároveň ohľaduplná k životnému prostrediu. Pomocou suchého ľadu ekologicky a šetrne odstránite nánosy usadenín a nečistôt či povrchovú hrdzu bez nutnej demontáže čistených zariadení, čím šetríte čas, aj značné peňažné náklady.
Je známe, že suchý ľad inhibuje rast baktérií, proces čistenia suchým ľadom zastavuje rast plesní, spór a znižuje kontamináciu inými biologickými látkami. Okrem toho je netoxický, bez zápachu a vhodný na všetky povrchy – od kovu, dreva, betónu až po jemnú drevenú štruktúru či sklo a textil.
Proces čistenia suchým ľadom využíva kombináciu troch základných faktorov
1.
Kinetická energia
Rýchlosť dopadu peliet suchého ľadu na znečistený povrch môže presiahnuť až rýchlosť zvuku.
2.
Termický šok
Znečistená vrstva po prudkom ochladení krehne a postupne sa uvoľňuje od čisteného povrchu.
3.
Sublimácia
Pelety po kontakte so znečisteným povrchom menia svoje skupenstvo, svojou explóziou dokonale odstraňujú znečistenie.
Čo je suchý ľad?
Suchý ľad je pevné skupenstvo oxidu uhličitého CO₂ s teplotou -79 °C.
Oxid uhličitý sa v prírode nachádza v plynnej forme. Je netoxický a bez zápachu. Využíva sa na sýtenie nápojov, ktorým dodáva sviežu chuť a predlžuje ich dobu spotreby. Suchý ľad okrem iného nachádza využitie aj v potravinárskom priemysle na ochladzovanie potravín alebo v zdravotníctve.
Pre čistenie suchým ľadom je potrebné nasledujúce príslušenstvo: